• Publicera pressmeddelanden
  • Annonsera
  • Om Dagens Teknik
  • Kontakt
Dagens Teknik
Inga träffar
Se alla resultat
  • Logga in
  • Företagande
  • Guider & tester
    Hur bra är OnePlus Pad Go 2 egentligen? Vi har testat den i en vecka och går igenom styrkor, svagheter och tekniska kompromisser.

    OnePlus Pad Go 2 är äntligen här – en tekniskt välavvägd Android-platta som utmanar normbilden i mellanklassen

    VPN tjänst

    Bästa VPN 2026: Jämför och välj bland årets mest pålitliga VPN-tjänster

    Kalkylator

    Räkna ut moms direkt – Snabb kalkylator online

    OnePlus Nord CE5 lovar brutal batteritid, hög prestanda och oväntat mycket AI – men räcker det för att bli årets bästa mellanklassmobil?

    Test: OnePlus Nord CE5 – batterimobilen som gör AI till vardagsverktyg

    Recension om Google Pixel 10

    Recension av Google Pixel 10 – Stor uppgradering i det tysta?

    Dreame Mova E30 Ultra

    Mova E30 Ultra – En robotdammsugare i framkant

    Unisynk Qi2 i köket

    Revolutionerande laddning för framtidens mobila livsstil: Stand2™ – magnetisk trådlös laddare Qi2 15W

    Luftfuktare bäst i test

    De bästa luftrenarna som förbättrar inomhusluften – bäst i test

    Exceptionell städning på flera underlag.

    Test av Roborock Qrevo MaxV – Robotdammsugaren som tar städningen till nästa nivå

  • Världen
  • Debatt
  • Ekonomi
  • Livsstil
  • Kultur
  • Politik
  • Tech
  • Appar
  • Kontakt
  • Företagande
  • Guider & tester
    Hur bra är OnePlus Pad Go 2 egentligen? Vi har testat den i en vecka och går igenom styrkor, svagheter och tekniska kompromisser.

    OnePlus Pad Go 2 är äntligen här – en tekniskt välavvägd Android-platta som utmanar normbilden i mellanklassen

    VPN tjänst

    Bästa VPN 2026: Jämför och välj bland årets mest pålitliga VPN-tjänster

    Kalkylator

    Räkna ut moms direkt – Snabb kalkylator online

    OnePlus Nord CE5 lovar brutal batteritid, hög prestanda och oväntat mycket AI – men räcker det för att bli årets bästa mellanklassmobil?

    Test: OnePlus Nord CE5 – batterimobilen som gör AI till vardagsverktyg

    Recension om Google Pixel 10

    Recension av Google Pixel 10 – Stor uppgradering i det tysta?

    Dreame Mova E30 Ultra

    Mova E30 Ultra – En robotdammsugare i framkant

    Unisynk Qi2 i köket

    Revolutionerande laddning för framtidens mobila livsstil: Stand2™ – magnetisk trådlös laddare Qi2 15W

    Luftfuktare bäst i test

    De bästa luftrenarna som förbättrar inomhusluften – bäst i test

    Exceptionell städning på flera underlag.

    Test av Roborock Qrevo MaxV – Robotdammsugaren som tar städningen till nästa nivå

  • Världen
  • Debatt
  • Ekonomi
  • Livsstil
  • Kultur
  • Politik
  • Tech
  • Appar
  • Kontakt
Inga träffar
Se alla resultat
Dagens Teknik
Inga träffar
Se alla resultat

Antti Nivala, vd för M-Files: ”Maskinöversättning kommer få en nästintill mänsklig förmåga”

Transkribering av tal till text kommer att bli så gott som felfri

Redaktionen, Dagens Teknik Av Redaktionen, Dagens Teknik
16 januari, 2023
Antti Nivala, vd M-Files

Antti Nivala, vd M-Files. (Källa: Pressmeddelande)

Det är lätt att misströsta när informationsmängderna bara växer på jobbet och vi fortsätter att lägga alldeles för mycket tid på att leta efter den rätta versionen av ett visst dokument. Men nu händer det saker och 2023 kan bli det år när automation och AI tar ett ordentligt kliv in i vår arbetsvardag. Enligt Antti Nivala, vd för M-Files, kommer maskinöversättning att få en nästintill mänsklig förmåga och transkribering av tal till text kommer att bli så gott som felfri. Dessutom gör nya AI-lösningar för naturlig språkbehandling att vi kan hitta information snabbare – även innan vi börjar söka.

Antti Nivala är grundare och vd för M-Files som är experter på informationshantering med över 500 anställda i 11 länder. Under Anttis ledning har M-Files valt att investera stort i nya innovationer inom produktutveckling, AI och molntjänster.

Från sin position kan han blicka framåt och förutspå vilka trender som kommer att prägla utvecklingen under 2023. Här är ett axplock.

Maskinöversättning kommer att ha nästan mänskliga förmåga

Tack vare de framsteg som gjordes under 2022 kommer maskinöversättning under 2023 att ha nästan mänsklig kapacitet. Med dessa förbättrade möjligheter kommer multinationella och flerspråkiga företag att kunna ge sina anställda mycket bredare tillgång till allt innehåll, oavsett originalspråk. Automatisk översättning av stora innehållsarkiv kommer att öka kunskapsdelningen genom att göra tidigare dolt innehåll sökbart och upptäckbart.

Allt mindre information skickas via bilagor eller e-post

Information som i snabb takt flyttas till molnet delar vi genom att ge åtkomsträttigheter. Nu när vi inte längre behöver kopiera eller skicka informationen kan vi förvänta oss att det blir allt mindre vanligt med information som skickas via bilagor eller e-post. Man delar helt enkelt ut en länk med behörigheter eller skapar en portal för att dela och arbeta med information.

Tal-till-text kommer att göra automatisk transkription nästan felfri

Med ökningen av antalet möten som spelas in på grund av personalbrist och hektiska scheman, har framsteg inom automatiska transkriptioner gjort det enklare än någonsin att dela och komma åt innehåll. Genom att använda kraften i maskininlärning kan vi under 2023 förvänta oss att framstegen fortsätter. Det gör det i sin tur möjligt för organisationer att öka kunskapsutbytet genom att göra mer innehåll sökbart och tillgängligt.

Naturlig språkbehandling (Natural Language Processing – NLP) kommer att förbättra möjligheterna för anställda att hitta relevant information

Under det kommande året kommer AI-baserade lösningar att bättre förstå branschspecifikt språk och kontextspecifikt användarbeteende. Framsteg inom naturlig språkbehandling och förmågan att förstå vad användaren vill göra i ett visst sammanhang driver utvecklingen. Det förbättrar i sin tur möjligheterna för anställda att effektivt söka efter information. Då kan informationshanteringssystemen bli bättre på att leverera relevant information till slutanvändare – även innan de börjar leta.

Snabbmeddelanden och videokonferenser kommer att ersätta e-post

År 2023 kommer videokonferenser och snabbmeddelanden att börja ersätta e-post som verktyg för samarbete. Eftersom dessa verktyg främjar direkta samtal och innehållssamarbete i en flexibel arbetsmiljö, kan vi förvänta oss att anställda fortsätter att använda dem i stället för traditionella kommunikationsmetoder för att simulera interaktion ansikte mot ansikte. Ny  teknik som metaverse och avatarer kommer också att bli populär, särskilt i branscher som samarbetar kring fysiska produkter.

Kognitiva sökmöjligheter kommer att göra organisationer mer effektiva

Medarbetare slösar ofta bort värdefull tid på att leta efter den information de behöver för att utföra sina uppgifter effektivt. Med de framsteg som görs inom kognitiva sökfunktioner kommer vi under nästa år att se organisationer ägna mindre tid åt att söka efter den information de behöver och mer tid på att fokusera på det som driver resultatet. Företag kommer att kunna gå längre än att bara göra nyckelordssökningar och få tillgång till innehåll baserat på kontext tack vare avancerade indexeringsmöjligheter. Genom att kombinera information med en domänspecifik eller organisationsspecifik kunskapsgraf kan anställda enkelt hitta innehåll som drivs av kontext, utan tidsödande sökarbete.

Tekniken som sammanfattar information kommer att minska tiden för innehållskonsumtion drastiskt – och öka de anställdas produktivitet

Dagens medarbetare drunknar ofta i information. Teknik som bygger på att sammanfatta innehåll kommer därför att spela en nyckelroll för att hjälpa till att minska informationskonsumtionen. De flesta traditionella sammanfattningstekniker extraherar de mest relevanta meningarna från ett dokument. Framsteg inom stora språkmodeller (Large Language Models, LLM) kommer i stället göra att sammanfattningarna genereras automatiskt, vilket ger ett mer mänskligt och effektivt resultat.

Tags: AIM-Files
DelningarTweetPin
Redaktionen, Dagens Teknik

Redaktionen, Dagens Teknik

Dagens Teknik är en svensk nyhetsportal med fokus på teknik, ekonomi, företagande och entreprenörskap. Vi ger dig de senaste nyheterna från Sverige och omvärlden.

Relaterade nyheter

AI
Ekonomi

Big Tech under lupp: Investerare kräver kvitto på AI-miljarderna

9 februari, 2026
Man som spelar på sin telefon
Tech

Teknik, konsumenter och besöksnäring: Insikter inför 2026

8 februari, 2026
SoftSim utvecklar AI-avatarer för träning i muntlig kommunikation.
Tech

AI-drivna avatarer tränar framtidens proffs – SoftSim säkrar investering

3 februari, 2026
Bilen blir en smartphone på hjul med SDV och molnbaserad teknik.
Tech

Mjukvaran tar förarsätet: Så ställer fordonsindustrin om till Software Defined Vehicles

2 februari, 2026
Elektricitet
Tech

E.ON Sverige väljer AI-teknik från IFS Copperleaf för att framtidssäkra elnätet

1 februari, 2026
Marcus Landelin, vd Nima Energy.
Resor

Nima Energy inviger sin första ultrasnabba laddstation i Göteborg

30 januari, 2026

Annonser

Dagens Innovation - nyheter inom teknik och innovation

Leadsson, köp adresser och urval online

Populära nyheter

  • mobiltelefon i handen

    Vem ringde? – Här är guiden för att ta reda på vem som ringde

    2 delningar
    Delningar 0 Tweet 0
  • Så fungerar den nya skatteregleringen för svenska Revolut-användare

    0 delningar
    Delningar 0 Tweet 0
  • Bästa bank för företag – Här är vår topplista

    0 delningar
    Delningar 0 Tweet 0
  • Bästa VPN 2026: Jämför och välj bland årets mest pålitliga VPN-tjänster

    0 delningar
    Delningar 0 Tweet 0
  • Hur överför man bilder från en iPhone till dator

    0 delningar
    Delningar 0 Tweet 0
Dagens Teknik

Dagens Teknik är en nyhetsportal om teknik och startups. Vi skriver om digitaliseringen och berättar om aktörer som förändrar näringslivet i Sverige och omvärlden.

Senaste nyheterna

  • Digitalt dödläge: Nederländerna och EU i teknikstrid med Trumps USA
  • Big Tech under lupp: Investerare kräver kvitto på AI-miljarderna
  • Teknik, konsumenter och besöksnäring: Insikter inför 2026

Kategorier

  • Appar
  • Debatt
  • Ekonomi
  • Företagande
  • Generella nyheter
  • Guider & tester
  • Hälsa
  • HR och rekrytering
  • Kultur
  • Livsstil
  • Politik
  • Pressmeddelanden
  • Resor
  • Tech
  • Världen

Redaktionen

Om Dagens Teknik
Personuppgiftspolicy
Annonsera
Kontakt

För tips, pressmeddelanden eller annonsering kontakta oss på: redaktion@dagensteknik.se

DagensTeknik.se – Alla rättigheter reserverade

Logga in på Dagens Teknik

Logga in på ditt användarkonto för att hantera prenumerationer.

Glömt lösenordet?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Logga in

Vi använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen av Dagens Teknik. Du kan läsa mer om vilka cookies som används och hur du kan stänga av dessa i .

Inga träffar
Se alla resultat
  • Företagande
  • Guider & tester
  • Kultur
  • Ekonomi
  • Livsstil
  • Hälsa
  • Resor
  • Debatt
  • Politik
  • Tech
  • Appar
  • Världen
  • Kontakt

DagensTeknik.se – Alla rättigheter reserverade

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
Dagens Teknik
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.

Strictly Necessary Cookies

Strictly Necessary Cookie should be enabled at all times so that we can save your preferences for cookie settings.